PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

KIAN FAR
28th October 2010, 22:34
اموزش تعمیر لامپ کم مصرف

مراحل تعمیر لامپ
1- حتما همیشه همه وقت همه ... کل خازن های مدار رو دشارژ کنین
2-اول فیلامان لامپ رو تست کنین
میتونین با مولتی متر (اهم متر) دو سر سیم پیچی که داخل لامپ رفته رو نسبت به هم بگیرین باید تقریبا 2.2 اهم مقاومت نشون بده
اگر اتصال کوتاه یا بینهایت باشه فیلامان لامپ سوخته

3- ترانس چاپر مدار رو تست کنین
نگاه کنین بینین سیاه نکرده و اگر نکرده میتونین با یه اهم متر دوسر اونو بگیرین تا ببینین اتصال کوتاه هست یا نه که باید اتصال کوتاه باشه

4- دیود های تغذیه رو چک کنید
در هر لامپ کم مصرفی به دلیل این که مدار از نوع سویچینگ هستش اول ولتاژ رو dc میکنن بعد به مدار میدن

5- مقاومت های که روی بیس کولکتور وامیتر ترانزیستورها هستم امتحان کنین
اگه میخاین مقاومت رو بدون جدا کردن این هست که مقدار مقاومت رو گرفته و روی اون رو هم میخونیم همونطور که میدونیم یا باید همون قدر که روش نوشته یا کمتر باشه که با این روش تقریبا 90 مقاومت هارو میتونین تست کنین

6- دیود های که روی بیس و امیتر ترانزیستور ه هستم رو تست کنین
که اگر روی برد باشن از هر دوطرف از خودشون مقاومت نشون میدن چون با دوتا مقاومت موازی هستن پس باید ختما از مدار جدا بشن

7 – خازن صافی مدار رو تست کنین
خازن صافی مدار همون حازن بزرگه هست که معمولا مقدارش 6.8میکرو 400 ولت یا 10میکرو 400 ولت هست

8-دیگر خازن های مدار رو تست کنین
این خازنها رو روی برد میتونین تست کنین به این شکل که اگه دوسر اونا رو گرفتین اتصال باز (بینهایت) باشن

9- فیوز مدار رو چک کنین
فیوز مدار باید اتصال کوتاه باشه که اگه سوخته بود میتونین یه سیم نازک به جای اون بزارین

10- دیاک مدار رو تست کنین
این قطعه خیلی شبیه به دیود هست با این تفاوته که برای این قطعه کاتد اند مشخس نشه و برای امتحان سر پای با اهم متر باید از هر دوطرف قطع باشه که اگه بخاید امتخان عملی کنین باید یه ولتاژ به اون اعمال کنین و بینین ایا این ولتاژ رو عبور میده مثلا 100 ولت ac
11-ترانزیستورهای 13007 چک شوند -ترانزیستور های داخل لامپ های کم مصرف با mje شروع میشن مثلا
Mje13005 که مال لامپ 40 وات نما نور چینی هست که روی ترانزیستور پیشوند ترانزیستور نیست فقط شماره اونو نوشته که شما باید یه mje اضاف کنین
موفق باشید

ahmad66i
29th October 2010, 03:19
سلام دوست خوبم. عالی بود فقط اگه بتونی از قطعات با عکس مثال بزنی حرف نداره. اگه امکانش هست برات اینکارو کن. ممنون

narjes
21st February 2013, 22:05
خیلی خوب بود فقط اگه میشه با عکس هم توضیح بدید اون موقع عالی میشه

kimia2005
22nd February 2013, 00:20
با تشکر از جناب کیانفر
یک سوال بشترین ایرادی که لامپهای کم مصرف بهم میزنن از کدوم قسمت مدار هستش ؟ممنونم

ASHKAN-NO
22nd February 2013, 00:27
با سلام
دوست عزیز در لامپهای کم مصرف معمولا خازن بزرگ تغذیه
بعد از ان دو عدد ترانزیستور و همراه با ترانزیستورها حتما
4 عدد مقاومت کم اهم هست که باید تعویض شود
و در اخر فیلمان مشکل پیدا می کند
توضیحات جناب کیانفر کامل هست یک بار با دقت بخوانید
باز مشکلی بود در خدمتیم

MEHDI&R
28th November 2015, 01:30
با سلام خدمت اساتید محترم من یک سوال در مورد تعمیر لامپ کم مصرف داشتم چرا لامپهایی که ترانزیستورشون سوخته ومقاومتهای اطرافش هم کاملا سیاه شده پس از تعویض قطعات بازهم روشن نمیشه؟

ASHKAN-NO
28th November 2015, 01:41
درود
عزیز در این حالت یا خود لامپ خراب شده
و بقول خودمون لامپ ریخته
یا نه اگر لامپ خودش سالمه
در لامپهای کم مصرف خازنهای سرامیکی
سبز رنگی وجود داره که خیلی زیاد خراب
می شوند و معمولا هم اتصال کوتاه می کنند
البته این خازنها را زمانی تست کنید که
مطمئن هستید روی خازن اصلی ولتاژ هست
و فیوز و دیودهای یکسو کننده سالم هستند

MEHDI&R
28th November 2015, 03:06
یک سوال دیگه تغییر دادن ظرفیت چوکهای مدار رو تا چه حد میشه تغیر داد یعنی میشه بجای 6میکرو هانری 8میکرو گذاشت ؟

ASHKAN-NO
28th November 2015, 03:31
درود
عزیز میدانید که سیستم کاری لامپهای کم مصرف
فرکانسی هست و بسیار حساس هستند
طوری که ظرفیت چوک کمی تغییر پیدا می کنه
یا لامپ روشن نمیشه یا اینکه ترانزیستورها
را خراب می کنه
به نظر من این کار را نکنید و از چوک
فابریک استفاده کنید .
البته خود من تست نکردم ولی طبق
تجربه ای که دارم عرض می کنم