PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل در ماشین ریش تراش

ahmad66i
30th October 2010, 02:24
سلام به همه
من يه ماشين صورت تراشي دارم که وقتي اونو زدم به برق يه گيزه اي کردو از کار افتاد . خودم فکر کردم شايد ذغالهاي آرميچر تموم شده باشه اما آرميچر رو تست کردم و سالم بود. به سمت ديود ها رفتم و اونا هم سالم بودن. اما لامپ LED ايي که در عکس با دايره زرد رنگ مشخصش کردم سوخته بود و يه ترشحي مثل چسب در اطراف ديود که با مستطيل آبي در عکس مشخص کردم روي بورد جاري شده . از شما خواهشمندم عکس را ديده و بنده رو راهنمايي کنيد

23488

رامین فرهادی
30th October 2010, 17:54
سلام به همه
من يه ماشين صورت تراشي دارم که وقتي اونو زدم به برق يه گيزه اي کردو از کار افتاد . خودم فکر کردم شايد ذغالهاي آرميچر تموم شده باشه اما آرميچر رو تست کردم و سالم بود. به سمت ديود ها رفتم و اونا هم سالم بودن. اما لامپ LED ايي که در عکس با دايره زرد رنگ مشخصش کردم سوخته بود و يه ترشحي مثل چسب در اطراف ديود که با مستطيل آبي در عکس مشخص کردم روي بورد جاري شده . از شما خواهشمندم عکس را ديده و بنده رو راهنمايي کنيد

23488

سلام علیکم
علت سوختن LED ولتاژ اضافی میباشد
در اکثر ماشین های ریش تراش ترانس چاپر میسوزد و همانگونه که در عکس پیداست خازن سبز رنگ نیز خراب است چون اگر دقت کنید در بالای خازن فوق از شدت سوختگی روزنه باز شده است
روی هم رفته برای این وقت نزاری بهتر است و باید قدر وقت خود را بدانید و به شما توصیه می کنم در قسمت تغذیه کل قطعات ان را خارج کنید و بجای ان از اداپتور برای شارژ باتری استفاده کنید

KIAN FAR
30th October 2010, 20:37
دوست عزیز فیوز استوانه ای شکل 250 میلی امپری همچنین مقاومت بغل انرا چک نمایید

ahmad66i
30th October 2010, 22:13
سلام علیکم
علت سوختن LED ولتاژ اضافی میباشد
در اکثر ماشین های ریش تراش ترانس چاپر میسوزد و همانگونه که در عکس پیداست خازن سبز رنگ نیز خراب است چون اگر دقت کنید در بالای خازن فوق از شدت سوختگی روزنه باز شده است
روی هم رفته برای این وقت نزاری بهتر است و باید قدر وقت خود را بدانید و به شما توصیه می کنم در قسمت تغذیه کل قطعات ان را خارج کنید و بجای ان از اداپتور برای شارژ باتری استفاده کنید

سلام بر استاد عزیز ، از اینکه به سوال رسیدگی کردی ممنون. در صورت امکان قطعاتی را که در قسمت تغذیه هست را مشخص کنید تا اگر جواب نگرفتم آنها را خارج و از آداپتور استفاده کنم و ضمنا مشخصات آداپتور را هم بفرمایین. متشکرم

رامین فرهادی
30th October 2010, 22:43
سلام بر استاد عزیز ، از اینکه به سوال رسیدگی کردی ممنون. در صورت امکان قطعاتی را که در قسمت تغذیه هست را مشخص کنید تا اگر جواب نگرفتم آنها را خارج و از آداپتور استفاده کنم و ضمنا مشخصات آداپتور را هم بفرمایین. متشکرم

برادر من شما انقدر سوالهای سخت می پرسید که ادم میمونه چه جوابی بده
در ورودی برق شهری به دستگاه دیود یکسو کننده و خازن صافی انرا از مدار خارج کنید کافی است و در ضمن ولتاژ باتری را اندازه گیری کنید و یا بر روی ان نگاه کنید که ولت نوشته است یا نه
اما فکر کنم 4.5 ولت باشه

ahmad66i
2nd November 2010, 03:00
برادر من شما انقدر سوالهای سخت می پرسید که ادم میمونه چه جوابی بده
در ورودی برق شهری به دستگاه دیود یکسو کننده و خازن صافی انرا از مدار خارج کنید کافی است و در ضمن ولتاژ باتری را اندازه گیری کنید و یا بر روی ان نگاه کنید که ولت نوشته است یا نه
اما فکر کنم 4.5 ولت باشه

سلام رامین عزیز. میدونم خیلی اذیتتون میکنم. چیکار کنیم تازه واردیم دیگه. آقا جان لطف کنید این دیودهایی رو که میگی و اون خازن صافی رو برام روی شکل مشخص کنید خودم یه حدسهایی میزنم اما میخوام مطمئن بشم که یه وقت اشتباه نکنم. در ضمن روی باتری آن چیزی ننوشته و ولتاژی هم نشون نداد. از چه آدابتوری با چه مشخصاتی استفاده کنم ؟

ممنون از زحمات صادقانه شما و سایر عزیزان.

(( پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است ))

ahmad66i
2nd November 2010, 03:03
دوست عزیز فیوز استوانه ای شکل 250 میلی امپری همچنین مقاومت بغل انرا چک نمایید

با عرض سلام و خسته نباشید. فیوز و مقاومت چک شد مشکلی نداشت و سالم بود. بنده را از راهنماییتون بی نصیب نذارین . یا علی

ARIYA
2nd November 2010, 06:47
سلام رامین عزیز. میدونم خیلی اذیتتون میکنم. چیکار کنیم تازه واردیم دیگه. آقا جان لطف کنید این دیودهایی رو که میگی و اون خازن صافی رو برام روی شکل مشخص کنید خودم یه حدسهایی میزنم اما میخوام مطمئن بشم که یه وقت اشتباه نکنم. در ضمن روی باتری آن چیزی ننوشته و ولتاژی هم نشون نداد. از چه آدابتوری با چه مشخصاتی استفاده کنم ؟

ممنون از زحمات صادقانه شما و سایر عزیزان.

درود
اگر چهار عدد دیود(پل دیود) سالم هستند موارد را به ترتیب اولویت بررسی کنید :
1 - فیوز استوانه ای
2 مقاومت فیوزی کنار ان
3 - خازن سبز رنگ یا محافظ ولتاژ (در عکس درست مشخص نیست)
4 -دیود شیشه ای
5 و 6 ترانزیستور ها
7 - برد کوچک کنار باطری
اگر فیوز و مقاومت فیوزی سالم است یعنی ولتاژ وارد مدار میشود پس باید
مسیر بعد را دنبال کنید که تا کجا ولتاژ دارید که باید قطعات مشخص شده را
بررسی و تست کنید در نظر داشته باشید که اگر قطعه سبز رنگ محافظ ولتاژ بالا باشد بعد از
سوختن اتصال میشود که باید از مدار خارج شود و اگر از ترانزیستورهای 1300x استفاده شده
و خراب شده است حتما از جنس مرغوب برای جایگزینی استفاده کنید
موفق باشید
23583

ahmad66i
4th November 2010, 00:10
درود
اگر چهار عدد دیود(پل دیود) سالم هستند موارد را به ترتیب اولویت بررسی کنید :
1 - فیوز استوانه ای
2 مقاومت فیوزی کنار ان
3 - خازن سبز رنگ یا محافظ ولتاژ (در عکس درست مشخص نیست)
4 -دیود شیشه ای
5 و 6 ترانزیستور ها
7 - برد کوچک کنار باطری
اگر فیوز و مقاومت فیوزی سالم است یعنی ولتاژ وارد مدار میشود پس باید
مسیر بعد را دنبال کنید که تا کجا ولتاژ دارید که باید قطعات مشخص شده را
بررسی و تست کنید در نظر داشته باشید که اگر قطعه سبز رنگ محافظ ولتاژ بالا باشد بعد از
سوختن اتصال میشود که باید از مدار خارج شود و اگر از ترانزیستورهای 1300x استفاده شده
و خراب شده است حتما از جنس مرغوب برای جایگزینی استفاده کنید
موفق باشید
23583

درود

لطفا نحوه ی تست خازن سبز رنگ را با اهم متر دیجیتال بیان کنید.

آیا قطعه شماره 5 هم ترانزیستور است ؟

تست قطعه شماره 6 که ترانزیستور است هم مانند ترانزیستورهای معمولی باید چک کرد ؟ یعنی بررسی وضعیت های بیس امیتر و کلکتور ؟

KIAN FAR
4th November 2010, 01:28
درود

لطفا نحوه ی تست خازن سبز رنگ را با اهم متر دیجیتال بیان کنید.

آیا قطعه شماره 5 هم ترانزیستور است ؟

تست قطعه شماره 6 که ترانزیستور است هم مانند ترانزیستورهای معمولی باید چک کرد ؟ یعنی بررسی وضعیت های بیس امیتر و کلکتور ؟

نحوه تست خازن با اهمترهای دیجیتال دارای تست خازن انجام میشود و روش دیگه ای نیست
ترانزیستورها را هم باید شماره انرا بیان میکردید
برای تست ترانزیستورها باید تیپ ترانزیستورها را در کتاب مشابهات ببینید از چه نوعی هست تا بتوانید
به درستی انرا تست نمایید

ahmad66i
6th November 2010, 02:52
نحوه تست خازن با اهمترهای دیجیتال دارای تست خازن انجام میشود و روش دیگه ای نیست
ترانزیستورها را هم باید شماره انرا بیان میکردید
برای تست ترانزیستورها باید تیپ ترانزیستورها را در کتاب مشابهات ببینید از چه نوعی هست تا بتوانید
به درستی انرا تست نمایید

درود :

ترانزیستور های کار شده در مدار دارای مشخصات زیر هستند :

1 - BC - 337 - 16 - k+5

2 - BC - 338 - 40 - K+7

JFK 913 - 616A - 3

دیودهای کار شده در مدار هم عبارتند از :

1- سه عدد : IN 4007 - 931

2- یک عدد : IN 4007 - 921

3- یک عدد : BA159

4- یک عدد : SB360

در مورد دیودها لطفا یک توضیحی بدین که چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

در مورد ترانزیستور ها هم نحوه ی تست آنهارو بفرمایین یا بگین که از کجا میتونم کتاب مشابهات الکترونیک را پیدا کنم ؟

با کمال تشکر .

صدها فرشته به آن دست بوسه زنند، کزکار خلق یک گره بسته واکند

ARIYA
6th November 2010, 03:29
درود :

ترانزیستور های کار شده در مدار دارای مشخصات زیر هستند :

1 - BC - 337 - 16 - k+5

2 - BC - 338 - 40 - K+7

3 - JFK 913 - 616A

دیودهای کار شده در مدار هم عبارتند از :

1- سه عدد : IN 4007 - 931

2- یک عدد : IN 4007 - 921

3- یک عدد : BA159

4- یک عدد : SB360

در مورد دیوده لطفا یک توضیحی بدین که چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

در مورد ترانزیستور ها هم نحوه ی تست آنهارو بفرمایین یا بگین که از کجا میتونم کتاب مشابهات الکترونیک را پیدا کنم ؟

با کمال تشکر .

صدها فرشته به آن دست بوسه زنند، کزکار خلق یک گره بسته واکند

درود
مشخصات قطعات را فقط جهت اطلاع خودتان مینویسم
BC337 = SI / N NF/Tr , 50V , 0.8A , 0.625W , 100 MHZ

BC338 = BC337 فقط ولت آن 30 ولت است
1N 4007 = Si / Di Gl Uni , 1000V , 1A
BA 159 = Si / Di , 1300V , 0.4A <300ns
SB360 = Si / Di , 60V , 3A , Uf<0.5V

در مورد دیودها همان طوری که در مشخصات آنها میبینید همگی از جنس سیلیکون هستند
منتهی ولتاژ و آمپراژ کاری متفاوت دارند در ضمن عدد ولتاژ بیانگر حداکثر ولتاژ
تحمل قطعه است در آمپراژ مشخص شده قطعات فوق در فروشگاهای الکترونیک فراوان هستند .
کتاب مشابهات هم در همین فروشگاهها یافت میشوند یا میتوانید سی دی آن را از فروشگاه سایت یا مدیریت درخواست کنید
در مورد تست قطعات هم قبلا توضیحاتی داده شده که خود شما باز کننده تاپیک آن بودید
به همان تاپیک مراجعه کنید . در مورد دیودها وقتی در مدار نیستند باید فقط از یک سمت
جریان را از خود عبود دهند و عقربه اهم متر را به حرکت درآورند