PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش عالی برای تشخیص خازن های خراب

ebi_sat2005
24th August 2009, 00:35
با سلام
البته این روش رو خیلی از دوستان و اساتید من در این سایت می دونن
اما به هر حال شاید به کار بعضی دوستان بیاد
اول خازنی رو که بهش شکم داریم با هیتر(دستگاه باد گرم) چند ثانیه گرم میکنیم
بعد دستگاه مورد نظر که معمولا رسیور یا تلوزیون هست رو روشن میکنیم
اگه خازن مورد نظر دارای نشتی باشه دستگاه به تور موقت به کار میفته
حالا میتونیم خازنی رو که خرابه تعویض کنیم
این روش در 95% مواقع جواب میده ودیگه لازم نیست مرتبا خازنها رو برای عیب یابی تعویض کنیم
یه بار امتحان کنین
نتیجه عالیه

KIAN FAR
24th August 2009, 01:25
با سلام
البته این روش رو خیلی از دوستان و اساتید من در این سایت می دونن
اما به هر حال شاید به کار بعضی دوستان بیاد
اول خازنی رو که بهش شکم داریم با هیتر(دستگاه باد گرم) چند ثانیه گرم میکنیم
بعد دستگاه مورد نظر که معمولا رسیور یا تلوزیون هست رو روشن میکنیم
اگه خازن مورد نظر دارای نشتی باشه دستگاه به تور موقت به کار میفته
حالا میتونیم خازنی رو که خرابه تعویض کنیم
این روش در 95% مواقع جواب میده ودیگه لازم نیست مرتبا خازنها رو برای عیب یابی تعویض کنیم
یه بار امتحان کنین
نتیجه عالیه

عزیز جان برعکس میگید خازنی که خراب باشه با حرارت نشتیش بیشتر میشه وبا این کار کلا از کار میفته

gahraman
24th August 2009, 02:59
از قدیم مرسوم است که خازن خراب؛ یا باد کرده ویا نشتی دارد که مثل نی نی کوچولوها زیرش را خراب میکند ویا پوست اش کوتاه میشود وهمچنین از رنگ و مارک شرکت اش با تجربیاتی که تعمیرکاران قدیمی دارند ؛ از نظر ظاهری شناخته میشود .

جواد حمیدی
1st September 2009, 17:30
با سلام
دوسان این دوستمان در مورد هیتر کشیدن روی خازنی که مشکوک میباشد صحیح است در بعضی موارد بخصوص این کار نتیجه میدهد اما اینکار دیگر طرفدار ندارد بخاطر اسیبهایی که حتی به خازنهای سالم میزند البته این کار در مناطق شمالی کشور بخاطر رطوبت و اکسید شدن بین پایه خازنها رواج فراوان دارد اما در بقیه مناطق اینکار صحیح نمیباشد
همانطور که دوست دیگرمان گفتند خازنهایی که بالای انها باد کرده است جون ظرفیت خازنی انها کم شده است البته اگر در تلویزیونهای قدیمی خازنهایی که ظرفییت انها کم شده باز هم باد نمیکنند ان هم بخاطر اینکه اندازه شان بزرگتر از خازنهای فعلی است
اما در مورد خازنهایی که پوسته اش کوتاه میشود باید گفت که خرابی در تغذیه دستگاه و بالا رفتن ولتاژ موجب گرم شدن خازن و کوتاه شدن پوستهاش میشود و یا بالا امدن کل خازن و پیدا شدن داخل خازن میشود که در اینگونه موارد با گشیدن پوسته خازن کل پوست و فلز دور خازن از هسته جدا میشود و بیرون میاید
ولی بنظر بنده هر تعمیرکاری باید یک خازن سنج حرفه ای باید داشته باشد

ameri47
15th June 2010, 10:05
درود بر شما اقای حمیدی:

کاملا با شما موافقم دوست گرامی من ،، فقط خازن سنج میتونه راه چاره باشه . چون در مدارهای پالس و اسیلاتور که ولتاژ

کم هستند معمولا خازنها باد نمی کنند و تغییر شکلی نمی دند

baghi-m
24th September 2010, 12:18
با تشکر از اساتید گرامی . من از روش گرم کردن خازن استفاده میکنم و در بیشتر موارد جوابگو هست

karim_9
24th September 2010, 13:49
با سلام روش درست ابزار درست بقول جناب حمیدی همون خازن سنج درسته

torkan
22nd December 2010, 16:07
با سلام به همه
دوستان این روش جواب می دهد
با این روش چندین بار خازنهای خراب را پیدا کردم
دوستمون درست میکه

em88
1st July 2012, 01:36
سلام:ولی خازن سنج هم همیشه خوب جواب نمیدهدبخاطراینکه خیلی برام پیش اومده خازن مشکوک باخازن سنج سالمه ولی رو مدارجواب نمیدهدوفقط باتعویض میشه تشخیص داد