PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لطفا من رو درباره مشکل حرارتی دستگاه جرداک راهنمایی کنید

ehsanalpha
9th August 2012, 13:26
سلام به همه دوستان
من متاسفانه با یک مشکلی مواجه شدم که نتونستم پاسخی برای اون پیدا کنم .لطفا من رو راهنمایی کنید.
من یک دستگاه جرداک 952 گرفتم که هم هوای گرم و هم هویه هستش. چند وقتیه که میخوام باهاش چیپ های برد های کامپوتر رو جدا کنم اما با وجود استفاده از فلاکس و دمای 500 درجه که آخرین دمای دستگاه هم هست قلع های پایه های زیر چیپ انگار اصلا آب نمیشن. معمولا میگن توی این دما برد میسوزه اما اصلا رنگ چیپ حتی عوض هم نمیشه. فکر میکنم که دمایی که دستگاه نشون میده واقعی نیست چون توی 500 درجه باید قلع قطعات کناری هم آب بشه اما انگار نه انگار.
درجه فشار هوا رو رروی 5 هم که میزارم و بیش از 15 دقیقه با دمای 500 درجه حرارت میدم. هیچ اتفاقی نمیفته.
لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجای دستگاه هستش.

علیزاده علی
9th August 2012, 14:00
سلام به همه دوستان
من متاسفانه با یک مشکلی مواجه شدم که نتونستم پاسخی برای اون پیدا کنم .لطفا من رو راهنمایی کنید.
من یک دستگاه جرداک 952 گرفتم که هم هوای گرم و هم هویه هستش. چند وقتیه که میخوام باهاش چیپ های برد های کامپوتر رو جدا کنم اما با وجود استفاده از فلاکس و دمای 500 درجه که آخرین دمای دستگاه هم هست قلع های پایه های زیر چیپ انگار اصلا آب نمیشن. معمولا میگن توی این دما برد میسوزه اما اصلا رنگ چیپ حتی عوض هم نمیشه. فکر میکنم که دمایی که دستگاه نشون میده واقعی نیست چون توی 500 درجه باید قلع قطعات کناری هم آب بشه اما انگار نه انگار.
درجه فشار هوا رو رروی 5 هم که میزارم و بیش از 15 دقیقه با دمای 500 درجه حرارت میدم. هیچ اتفاقی نمیفته.
لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجای دستگاه هستش.

سلام و خسته نباشيد
دوست گرامي من خودم شخصا اين مدل را براي همه دوستان و همكاران توصيه ميكنم
فقط جنس اصلي رو نه جنس هاي بدل موجود تو بازار
اما شما دوست گرامي توضيحات شما كامل نيست از كدام نوع نوك استفاده ميكنيد نوك انتخاب شده در هواي گرم بسيار مهم ميباشد
همچونين شما عنوان نكرديد كه اندازه حرارت تا چه حد است
و نوع كاركرد دستگاه رو هم عنوان نكرديد توضيح دهيد وقتي دستگاه رو خاموش ميكنيد چطوري خاموش ميشه و وقتي روشن ميكنيد درجه حرارت به چه صورت بالا ميرود

ehsanalpha
9th August 2012, 14:32
ممنونم ار توجحتون.
والا همه دستگاه هایی که توی بازار هست چینیه منم به قیمت خدود 145 تومن خریدم.
با تمام سری ها تست کردم و بدون سری هم تست کردم . اما سری بزرگ بزرگ رو استفاده نکردم. سری 5 میلی و 3 میلی رو تست کردم و همینطور بدون سری.
دستکاه رو که خاموش میکنم باید دما به خدود 50 درجه برسه بعد خودش خاموش میشه.اما وقتی کلید رو قطع میکنم فشار پمپ تا آخر زیاد نمیشه( ظاهرا مدل های قدیمی این طوری بودن )
نوع حرارت رو متوجه نشدم منظورتون چی هست. هوای گرم با آخرین درجه که 504 درجه هست هم جواب نداد. اندازه حرارت طوریه که اگر حدود 30 ثانیه روی به ترانزیستور بگیرم بعدش بلند میشه ترانزیستور. (ترانزیستور ماسفت به شماره 9T18GH )
نوضیحات دیگه ای لازم هست بفرمایید تا بگم خدمتتون.

---------- Post added at 14:32 ---------- Previous post was at 14:25 ----------

البته خدمتتون عرض کنم که یک مشکلی هم چند باری داشتم و این بود ه دستگاه قاطی کرد. یعنی به من دما رو روی کمترین یا 170 گذاشتم و روشن کردم اما معمولا روی 200 یا 300 میرفت و سری عدد کم میشد اما 2 یار قاطی کرد و هی دما بالا تر رفت اما با قطع کلید خاموش نشد و دما بالاتر میرفت که مجبور شدم از برق بکشم. یک بار هم هواسم نبود دیدم کل فلز دسته داره سرخ میشه و قاطی کرده بود باز که با قطع دکمه خاموش شد.
المنت رو با اهمتر تست کردم سالم بود و نسوخته.

ARIYA
10th August 2012, 02:01
درود
المنت یا دسته هیتر را کامل تعویض کنید . در بازار فراوان یافت میشود
برای دقیق ترمشخص شدن ایراد هم بهتر است ولتاژ روی المنت را کنترل کنید اگر با تغییر
ولوم رنج ولتاژ بین حداقل و حداکثر ولتاژ که روی تریستور یا ترایاک است
تغییر کند مشکل از المنت است که بهتر است کامل تعویض کنید

TuneUp_Vahab
10th August 2012, 02:17
با سلام :

توصيه دوستان رو بكارببريد ، به نتيجه خواهيد رسيد . در ادامه يه مطلبي را به مطالب بالا اضافه كنم . كه هر وقت درجه حرارت بيش از اندازه بالا رود ( درجه حرارت كاذب ) ولي وقتي از فاصله 15 سانتي به كف دست بزنيد هواي سرد احساس خواهيد كرد و با كم و زياد كردن ولوم كنترل هيت عكس العملي صورت نگيرد و درجه بالا و پايين شود . صد در صد مشكل از المنت مي باشد و دسته هيت كامل ( همراه با شيلنگ و سيمها ) تعويض گردد .

ehsanalpha
10th August 2012, 13:46
سلام
من المنت رو کامل عوض کردم اما باز هم مشکل حل نشده. ممکنه که برد دستگاه دمای واقعی رو نشون نده ؟
با دمای 504 درجه به مدت 10 دقیقه باز هم هیچ اتفاقی نیفتاد!!!!!!!!!!!!!
الان دسته هیتر رو عوض کنم مشکل حل میشه؟ دسته رو چطوری در بیارم؟

علیزاده علی
10th August 2012, 14:04
سلام
من المنت رو کامل عوض کردم اما باز هم مشکل حل نشده. ممکنه که برد دستگاه دمای واقعی رو نشون نده ؟
با دمای 504 درجه به مدت 10 دقیقه باز هم هیچ اتفاقی نیفتاد!!!!!!!!!!!!!
الان دسته هیتر رو عوض کنم مشکل حل میشه؟ دسته رو چطوری در بیارم؟

سلام و خسته نباشيد
دوست گرامي ترياك دستگاه رو تعويض نماييد و در مورد اين مسيله كه چند بار دستگاه قاطي كرده بود و كنترل نميشد مدار را كامل شارژ لحيم نموده و اوتوكوپلر سه پايه را تعويض نماييد
و در هرصورت اعلام نتيجه نماييد

ehsanalpha
10th August 2012, 14:30
این تریاک که فرمودید دقیقا چیه و کجای دستگاه هستش ؟ میتونید عکسش رو برام بگذارید؟

---------- Post added at 14:23 ---------- Previous post was at 14:20 ----------

فکر کنم یک آی سی هستش درسته ؟ اما کجای برد قرار داره ؟ میشه لطفا راهنمایی کنید؟
این قطعه نیاز به پرگرام کردن هم داره یا خیر؟

---------- Post added at 14:30 ---------- Previous post was at 14:23 ----------

نکتهای هم که هست باید عرض کنم مجددا که المنت داغ میشه اما حرارت 500 درجه وافعی نیست چون توی اید دما با فاصله نیم سانتی متر اصولا باید کل فلع عای فطعات کناری آب شده و برد هم آسیب ببینه اما اینطور نیست.
راجع به تریاک من رو راهنمایی میکنید؟

ehsanalpha
10th August 2012, 14:53
اتوکوپلر رو هم میشه بگید کجا هست؟ شمارش رو هم بگید
تریاک با شماره T2 رو باید عوض کنم؟ اوتوکوپلر هم 3 تا هستش روی مدار. کدومش رو عوض کنم؟
U2 یا U1 ؟ یه یو 9 هم دارم که به نظرم مال هویه هستش

علیزاده علی
10th August 2012, 14:53
این تریاک که فرمودید دقیقا چیه و کجای دستگاه هستش ؟ میتونید عکسش رو برام بگذارید؟

---------- Post added at 14:23 ---------- Previous post was at 14:20 ----------

فکر کنم یک آی سی هستش درسته ؟ اما کجای برد قرار داره ؟ میشه لطفا راهنمایی کنید؟
این قطعه نیاز به پرگرام کردن هم داره یا خیر؟

---------- Post added at 14:30 ---------- Previous post was at 14:23 ----------

نکتهای هم که هست باید عرض کنم مجددا که المنت داغ میشه اما حرارت 500 درجه وافعی نیست چون توی اید دما با فاصله نیم سانتی متر اصولا باید کل فلع عای فطعات کناری آب شده و برد هم آسیب ببینه اما اینطور نیست.
راجع به تریاک من رو راهنمایی میکنید؟

سلام و خسته نباشيد
راجب ترياك دوست گرامي قطعه اي هست كه شبيه ترانزيستور سه پايه با بدنه ي فلزي
اوت كوپلر هم در تغذيه واقع شده و از هر طرف سه تا پايه دارد و اكثرا در هويه هواي گرم گرداك سفيد رنگ هستش
و در ظمن در اين دستگاه قطعه اي وجود ندارد كه نياز به پروگرم كردن باشه
منتظر اعلام نتيجه هستم

ehsanalpha
10th August 2012, 15:19
ممنونم از راهنمایی زیباتون. همون طور که عرض کردم من 3 تا اتوکوپلر روی برد دارم با مشخصاتی که فرمودید که 2 تا از اون ها نزدیک محل پاور هوای گرم و ترموستات هستشو سومی هم نزدیک هویه هست .

از میون این دو اتوکوپلر کدوم رو عوض کنم؟؟ هر دو رو ؟؟

( از راهنمایی و سایتتون اونقدر لذت بردم که با تمام اشتیاق عضو وی آی پی خواهم شد)

علیزاده علی
10th August 2012, 15:31
ممنونم از راهنمایی زیباتون. همون طور که عرض کردم من 3 تا اتوکوپلر روی برد دارم با مشخصاتی که فرمودید که 2 تا از اون ها نزدیک محل پاور هوای گرم و ترموستات هستشو سومی هم نزدیک هویه هست .

از میون این دو اتوکوپلر کدوم رو عوض کنم؟؟ هر دو رو ؟؟

( از راهنمایی و سایتتون اونقدر لذت بردم که با تمام اشتیاق عضو وی آی پی خواهم شد)

سلام و خسته نباشيد
دوست گرامي هر دوتا رو تعويض كن و اعلام نتيجه
همچونين ما بر خود وظيفه ميدانيم كه پاسخگوي سوالات دوستان باشيم
ما با اغوش باز پذيراي شما خواهيم بود

ASHKAN-NO
10th August 2012, 15:53
با سلام
با اجازه اساتید عزیز
دوست عزیز من دو عدد اپتوکوپلر را در نقشه نشان دادم
و تریاک را هم علامت گذاشتم. که راحت تر به نتیجه برسید.

ehsanalpha
10th August 2012, 16:19
شما بزرگوارید.
یک سوال دیگه من تریاک رو در آوردم . میخواستم بپرسم با اهمتر یا همون مولتی متر میشه سالم بودنش رو تست کرد؟

---------- Post added at 16:19 ---------- Previous post was at 16:15 ----------

تست تریاک هم مثل ترانزیستور با امیتر کلکتور هستش که داخلش یک دیود هست؟

ASHKAN-NO
10th August 2012, 17:12
با سلام
دوست عزیز تست تریاک و تریستور با ترانزیستور فرق داره
نام پایه های تریاک به این صورت هست
A1
G
A2
من نقشه ساده برای تست تریاک برای شما قرار میدم انشاالله مشکل شما حل بشه
کار کرد مدار هم به این صورت هست تریاک را به مدار وصل کرده بعد
کلید را میزنیم لامپ باید روشن بشه بعد کلید را قطع میکنیم لامپ باید روشن بمونه اگر لامپ خاموش شد تریاک خرابه.
ضمنا باید پایه های تریاک را درست سر جای خودش وصل کنید
البته با اهمتر هم میشه تست کرد .
باز هم منتظر راهنمایی اساتید عزیز باشید.

ehsanalpha
10th August 2012, 18:52
من فعلا عکس رو نمیتونم ببینم. باید کاربز ویژه باشم
میشه با اهمتر رو توضیح بدید؟
ممنونم.

ASHKAN-NO
10th August 2012, 19:14
فیش قرمز را به پایه A2 و فیش سیاه اهمتر را به A1 وصل میکنیم
عقربه اهمتر نباید حرکت کند بعد در همین حالت پایه A1 را یک لحظه
به پایه G میزنیم باید اهمتر اهمی نشان بدهد بعد از برداشتن اتصال
باید اهم نشان بدهد و در همین حالت بماند تریاک سالم هست.
ضمنا دوست عزیز اگه از من میشنوید عضو گروه VIP بشید و از مطالب
مفید سایت بهره کامل را ببرید با تشکر از شما
عضویت در گروه ویژه (VIP) و اطلاعیه جدید پرداخت حق اشتراک 1390 - مجمع و انجمن تعمیرکاران و متخصصین الکترونیک (http://kiansat.kim/showthread.php?t=7633)

ehsanalpha
10th August 2012, 19:36
ممنونم کاربر ویژه میشم حتما اما امروز که تعطیلیه. فردا ایشالا.

علیزاده علی
10th August 2012, 19:50
ممنونم کاربر ویژه میشم حتما اما امروز که تعطیلیه. فردا ایشالا.

سلام و خسته نباشيد
دوست گرامي شماره ترياك بايد به نظرم اگه يادم مونده باشه BT139يا 136باشه كه قيمت چنداني هم نداره حدود 500الي 700تومن هستش بهتره كه اگه نميتونيد اونو تست كنيد يكي بجاش بزارين همچونين من كل پست را از اول تا اخر مطالعه نمودم شما اگر دوعدد اوتوكوپلر را همراه با ترياك و دسته كامل تعويض نماييد مشكلي نخواهيد داشت
پس راهنمايي هاي گفته شده را انجام داده و اعلام نتيجه نماييد

ehsanalpha
11th August 2012, 19:11
سلام و ممنونم از همه دوستان.
مشکل دستگاه با تعویض تریاک و اتوکوپلر ها حل شد. فکر کنم عامل اصلی تریاک بود چون مال خود دستگاه 8 آمپر بود و این جدیده 12 آمپر هستش و خیلی بهتر گرم میشد و چیپ بلند شد.البته باز هم یک کمی زور و تلاش احتیاج داشت اما بلند شد.
ممنونم از همه.