PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش تعمیر مدول فن بخاری (یکسره شدن فن)

star254
17th December 2012, 23:26
روش تعمیر مدول فن بخاری
دیشب فن بخاری (کولر) ماشینم ( سمند ) با دور تند شروع به کار کرد.پنل جلو داشبورد رو باز کردم با جدا کردن دسته سیم مربوطه هم فن با دور بالا کار میکرد.با رجوع به باطری سازی بلافاصله خرابی مدول فن عامل مشکل معرفی شد و مجبور شدم 25 هزار تومان بابت خرید و 5 هزرا تومان هم بابت تعویض اون بدم.وقتی نمونه خراب شده رو دیدم بابت پولی که داده بودم افسوس خوردم.یک نمونه خراب دیگه رو هم از باطری ساز گرفتم و اون رو تعمیر کرده روز بعد (26/9/91) با مراجعه به باطری ساز نمونه تعمیر شده رو روی ماشین بستیم و مدول نویی که دیشب گرفته بودم رو توی انباری خونه برای مبادا گذاشتم همان طور که باطری ساز کلی از این کار ذوق کرده بود روش تعمیر اون رو برای شما ارائه میکنم شاید به کارتون اومد.
مدول فن قطعه ای است که کار دیمر رو انجام میده و با کم و زیاد کردن ولتاژ ، دور موتور فن رو کم یا زیاد میکنه همین طور که در تصاویر الصاقی میبینید در یک سوی مدول برد و بوبین و چند فیش قرار دارد و در سوی دیگر دو عدد ترانزیستور قابلمه ای که با پرچ به بدنه و برد الکترونیکی متصل شده دیده میشود.
سوختن یک یا هردو ترانزیستور قابلمه ای عامل خرابی مدول فن میباشد البته در پشت برد تعدادی مقاومت ، دیود و ترانزیستور از نوع SMD نیز موجود است اما احتمال سوختن آنها بسیار پایین است.برای باز کردن مجموعه ابتدا با دریل و یک مته 5 گل پرچهای مدول را از روی ترانزیستور های قابلمه ای از بین ببرید سپس با هویه و قلع کش ، لحیم پایه های دو ترانزیستور را جدا کنید.با یک پیچ گوشتی تیز مثل فاز متر ترازیستور را جدا کنید .اگر لحیم پایه ها به درستی کشیده نشود دچار مشکل میشوید. پس از جدا شدن ترانزیستورها و خارج شدن پرچها برد هم جدا شده که باید مواظب قطعه گرد کوچکی به قطر 8 میلیمتر زیر برد باشید که گم نشود.
قبل از پاک کردن خمیر سیلیکون با اهم متر وضعیت ترانزیستور را کنترل کنید . در این مدل کافی است یک سیم را در حالت اهم به بدنه وصل کنید و سیم دیگر به به ترتیب به دو پایه دیگر اگر عقربه اهم متر حرکت نکرد جای سیمها را عوض کنید همان کار را انجام دهید اینبار در هر دو پایه اهم مشخصی باید دیده شود.در هر مرحله از کار اگر عقربه تا انتها حرکت کرد به معنای نبود مقاومت یا اتصال کوتاه و درنتیجه سوخته بودن ترانزیستور میباشد. در ببشتر مدولها از ترانزیستور 26025 استفاده شده اما مدل 11015 نیز دیده شده با تهیه ترانزیستور طبق نمونه سوخته و تعویض آن مشکل مدول حل میشود .در موقع بستن ترانزیستور خمیر سیلیکون و اون قطعه گرد کوچک فراموش نشود. به جای پرچ از 4 عدد پیچ و مهره 3 استفاده کنید. بعد ار سفت کردن پیچها با انبردست یا سیم چین دنده های پشت مهره را له کنید تا مهره شل نشود. حال میتوان مدول را سر جای خودش بست.
در این مطلب فرض بر این است که خواننده اصول باز کردن فن بخاری ،کار با دریل ، لحیم کاری و در آوردن قطعات الکترونیکی و همچنین کار با اهم متر را میداند. در صورت عدم آشنایی با این امور از هرگونه دستکاری در قطعات خودرو جدآ پرهیز کنید تا دچار خسارت بیشتر نشوید.لذا از هر گونه توضیح اضافه در مورد این مطلب خود داری خواهد شد.

star254
18th December 2012, 00:34
با عرض پوزش تصاویر قید شده در این لینک میباشد

jamalmusic
17th October 2018, 21:43
سلام استاد عزیز هر چند شاید این پست رو نبینید و چون از اون زمان سن شما بالاتر رفته و احتمالا فراموش کردید اون ایراد رو .ماشین بنده بخاری رو که روشن میکنم ولوم رو که به سمت راست میبرم فقط در حالتی کار میکنه که ولوم تا خرش بره و با اخرین سرعت کار میکنه و لاغیر.بنظر شما مشکل از چیست؟ با تشکر ماشین روا همون اتاق پژو مدل ۸۷ .ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
البته عکسها رو هم ندیدم چون vip نیستم .

mahdi6655
21st May 2019, 03:29
تعویض یونیت .یونیت سوخته دوسته عزیز

ASALAK
22nd May 2019, 17:12
درود
اون 2 ترانزیستور رو هرچه گشتم پیدا نکردم
شما از چه شماره ای استفاده کردید؟

omidff2
16th September 2019, 12:17
سلام استاد عزیز هر چند شاید این پست رو نبینید و چون از اون زمان سن شما بالاتر رفته و احتمالا فراموش کردید اون ایراد رو .ماشین بنده بخاری رو که روشن میکنم ولوم رو که به سمت راست میبرم فقط در حالتی کار میکنه که ولوم تا خرش بره و با اخرین سرعت کار میکنه و لاغیر.بنظر شما مشکل از چیست؟ با تشکر ماشین روا همون اتاق پژو مدل ۸۷ .ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
البته عکسها رو هم ندیدم چون vip نیستم .

مشکل شما هم با مدول هست که در پست اول گفته شد
باید تعمیر یا تعویض شود

ASALAK
11th March 2020, 17:54
درود
اون 2 ترانزیستور رو هرچه گشتم پیدا نکردم
شما از چه شماره ای استفاده کردید؟

117635

TuneUp_Vahab
15th March 2020, 13:55
117635

درود

فک کنم فقط 2عدد موجود داشته باشم
اگر به کارتون میاد بیش از هزاران قطعه ناب و نو موجود دارم تشریف بیارید با قیمت توافقی خدمت شما تقدیم بکنم.

davoodimami
7th July 2022, 05:54
سلام و خسته نباشید.دوست عزیز من یک نمونه مدول دارم که فکر کنم از اون مدل قدیمی هاباشه ایساکویی هم هستش.ماشینم سمند مدل ۸۴.روی برد یک قطعه smd که ظاهرا خازن هست از جاش کنده شده افتاده.میخواستم بدونم چه مدل خازنی هستش از نظر ظرفیت و همچنین الکترولیت هست یا سرامیک.فقط هم همین یدونه خازن داره.ممنون میشم کمکم کنید تا اون خازن لحیم کنم سر جاش.خازن خودش گم شده.