PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روشن نشدن پروجکشن philips 43pp8421/69

sitegostar
17th February 2014, 20:43
سلام. اساتید گرامی؛ یک دستگاه پروجکشن philips 43pp8421/69 که مشکل آیسی stk و تداخل رنگها داشت رو تعمیر کردم.
نیم ساعتی کار کرد بدون مشکل , کمی اسکرین را زیاد کردم که روشن تر بشه، بعد از حدود 10.15 دقیقا ابتدا یک بوی سوختگی خفیفی از دستگاه بلند شد و بعد دستگاه خاموش شد. دوباره روشن کردم بعد از 10 ثانیه مجددا خاموش شد و دیگه روشن نشد.
دستگاه به گیرنده دیجیتال وصل هست و بعد از روشن کردن، صدا داریم و فیلمان هر سه لامپ روشن میشود ولی تصویری نداریم.
یک نکته دیگه اینکه برای فن خنک کننده stk ها ، دو دور سیم بصورت پیشفرض دور های ولتاژ پیچیده شده بود که بعد از روشن شدن تلویزیون ولتاژی در حدود 12 ولت رو برای فن تامین میکرد ولی الان اون ولتاژ تبدیل به 4 الی 5 ولت شده. ترانزیستور تغذیه کننده های ولتاژ رو هم چک کردم و ظاهرا مشکلی نداشت.

شهریار
17th February 2014, 21:31
دوست عزیز سلام
چونکه های ولتاژ دارید مشکلی در آن محدوده مشاهده نمی شود
احتمالا stk مشکل پیدا کرده است
بهتر است اول مقاومت های مسیر stk را بررسی کنید
مروری نیز بر اسکرین و ولتاژ مربوطه داشته باشید

sitegostar
18th February 2014, 02:41
دوست عزیز سلام
چونکه های ولتاژ دارید مشکلی در آن محدوده مشاهده نمی شود
احتمالا stk مشکل پیدا کرده است
بهتر است اول مقاومت های مسیر stk را بررسی کنید
مروری نیز بر اسکرین و ولتاژ مربوطه داشته باشید

سلام. خیلی ممنونم از پاسخ شما. اسکرین رو چطور تست کنم و کلا با توجه به اینکه نقشه دستگاه رو ندارم، نقاط حیاتی که میشه با ولت متر دیجیتال تست کرد رو لطفا بفرمایید.

آیسی های STK رو بیرون آوردم ولی وقتی پایه ها رو با اهم متر تست کردم هیچ تفاوتی با آیسی نو نداره (البته روی برد تست نکردم).
البته چنتا از مقاومت های اطراف STK کمی تیره شدن و اکثرا بجای 100 اهم؛ 95-96 و 98 اهم نشون میدن، به نظرتون ضرورتی داره تعویضشون کنم؟

یک مورد دیگه اینکه احساس میکنم های ولتاژ با جریان خیلی ضعیفتر از نرمال داره کار میکنه, مثلا یک موردش همون ولتاژ سیم پیچی بود که به فن میرفت و بجای 12 ولت شده 4 ولت. این به نظرتون مشکوک نیست؟

وقتی تلویزیون رو روشن میکنم صدای یکنواخت و خیلی خفیفی از محدوده هایولتاژ و لامپ های تصویر میاد , انگار جون نداره که با تمام توان روشن بشه ولی تمام مقاومتهای آجری و هیت سینک های کنار های ولتاژ و کل بردها و stk و ... بصورت عادی گرم میشن فقط یکسوسازی که برد وسط (برد اصلی) رو تغذیه میکنه, هیت سینکش کاملا سرده و قبلا گرم بود. خود پل دیود سالم بود و تست کردم.

شعبانیان
18th February 2014, 12:07
سلام دوست عزیز

لطفا تمام خازنهای تغذیه را تعویض کنید تا ولتاژها ثبات بیشتری داشته باشد

تمام مقاومت های stk را تعویض کنید

اگر ولتاژ های تغذیه مناسب باشد احتیاجی به فن نیست واگر هم فن گرفته شده باشد از هاولتاژ باید با دیود یکسو شده باشد نه متناوب .

sitegostar
19th February 2014, 14:25
سلام دوست عزیز

لطفا تمام خازنهای تغذیه را تعویض کنید تا ولتاژها ثبات بیشتری داشته باشد

تمام مقاومت های stk را تعویض کنید

اگر ولتاژ های تغذیه مناسب باشد احتیاجی به فن نیست واگر هم فن گرفته شده باشد از هاولتاژ باید با دیود یکسو شده باشد نه متناوب .

سلام دوست گرامی. خیلی ممنونم از پاسخ شما. همه مقاومت های اطراف stk و خود stk رو مجددا تعویض کردم, خازن های تغذیه رو هم تعویض کردم ولی باز هم فاید ای نداشت و وقتی روشن میکنیم، ابتدا یه صدای فس مانندی از هایولتاژ میاد و تلویزیون روشن میشه ولی تصویری نداریم . انگار با نیمی از توان داره کار میکنه. کلید پاور و تعویض کانال ها و ... هم بصورت عادی هستند یعنی وقتی با کنترل کانال عوض میکنیم، چشمک میزنه و انجام میشه.

جالبه ، الان کابل های هایولتاژ رو به سمت شاسی نزدیک کردم، هیچ جریانی نداریم! هر سه کابل کاملا صفر هستند!

شهریار
19th February 2014, 16:20
دوست عزیز سلام
ترانزیستور اوت پوت سالم است؟
ولتاژ روی ترانزیستور چقدر است؟
برای تست ولتاژ ترانزیستور را از مدار خارج و آزمایش کنید

sitegostar
19th February 2014, 17:22
دوست عزیز سلام
ترانزیستور اوت پوت سالم است؟
ولتاژ روی ترانزیستور چقدر است؟
برای تست ولتاژ ترانزیستور را از مدار خارج و آزمایش کنید

سلام. ظاهرا که سالمه و با اهم متر هیچ چیز مشکوکی نشون نمیشه. شماره ترانزیستور: bu 2520 AF هست.
ترانزیستور رو از مدار خارج کردم: ولتاژ پایه ها نسبت به شاسی: کلکتور 128 ولت - بیس: 0 ولت.

شهریار
19th February 2014, 22:21
دوست عزیز سلام
ولتاژ ورودی که مشکلی ندارد ترانزیستور را هم می گویید سالم است
ولتاژ های خروجی ترانس های ولتاژ را بررسی کنید ببینید افت ولتاژ دارید یا خیر یا اینکه اصلا ولتاژی در خروجی دارید یا خیر
متاسفانه نقشه آنرا نتوانستم برایتان پیدا کنم
مطمئنا کار با نقشه راحت تر پیش میرفت

sitegostar
19th February 2014, 23:46
دوست عزیز سلام
ولتاژ های خروجی ترانس های ولتاژ را بررسی کنید ببینید افت ولتاژ دارید یا خیر یا اینکه اصلا ولتاژی در خروجی دارید یا خیر

ممنون از لطف شما. حتما چک میکنم موارد رو و به عرض خواهم رسوند . بله متاسفانه خودم هم هرچقدر گشتم نقشه دستگاه رو پیدا نکردم. باز هم تشکر میکنم از راهنمایی های شما.

sitegostar
20th February 2014, 01:12
دوست عزیز سلام ولتاژ ورودی که مشکلی ندارد ترانزیستور را هم می گویید سالم است ولتاژ های خروجی ترانس های ولتاژ را بررسی کنید ببینید افت ولتاژ دارید یا خیر یا اینکه اصلا ولتاژی در خروجی دارید یا خیر متاسفانه نقشه آنرا نتوانستم برایتان پیدا کنم مطمئنا کار با نقشه راحت تر پیش میرفت باز هم تشکر میکنم از شما دوست عزیز، پایه های هایولتاژ رو فعلا نتونستم تست کنم، یعنی دستگاه بسیار بد قلق هست و کابلها کوتاه و بدون جای دست. های ولتاژ هم مستقیما به برد اصلی وصل نشده و زیر خودش یک برد مجزا با کاور داره. ولی یک موردی که کشف کردم این بود که در هر سه لامپ، ولتاژ کابل اسکرین نسبت به شاسی صفر هست و اصلا اسکرین نداریم. البته ولتاژ مقاومت 22k /3watt که روی برد لامپ تصویر هست: 198 ولت هست و بصورت عادی گرم میشه . در مجموع انگار جایی افت ولتاژ داریم ولی نکته جالبش اینجاست که هر سه لامپ کاملا یکسان از کار افتادن و تغذیه نمیشن. یعنی ایراد هرچی هست قبل از رسیدن به لامپ هاست. من تجربه پروجکشن crt ندارم ولی DLP زیاد تعمیر کردم برای همین در این دستگاه کمی گیج شدم.

sitegostar
20th February 2014, 02:44
دوست عزیز سلام

کمی به ترانس های ولتاژ مشکوک هستم. وقتی همه ولتاژ های تقریبا درست هست و ترانزیستور هم سالمه، تنها موردی که باعث میشه هایولتاژ نداشته باشیم و یا خیلی ضعیف باشه، خود ترانسه. البته یک احتمال ضعیف هم میدم که ترانزیستور با تست اهم متری سالم باشه ولی در کل ضعیف شده باشه و نوسان لازم رو به ترانس نده. حالا با ترانزیستور مشابه موقتا تست میکنم و نتیجه را اعلام میکنم. باز هم ممنونم.

sitegostar
21st February 2014, 03:35
دوست عزیز سلام

با سلام مجدد و عرض ادب و احترام.
در قسمت خروجی های ولتاژ که هیچ جریانی نداریم. ولتاژ پایه های هایولتاژ را چک کردم و به شرح زیر است (البته همانطور که عرض کردم؛ هایولتاژ مستقیما به برد اصلی وصل نیست توسط یک برد دیگر و با پایه های شماره گزاری شده از 1 تا 10 در یک خط راست به برد اصلی وصل است که طبق شماره همین پایه ها: (پایه های خالی و متصل به شاسی را درج نکردم)
پایه شماره 2: صفر ولت
پایه شماره 4: صفر ولت
پایه شماره 10: 135ولت
به پایه 6.7.8 یک سوکت خالی نصب شده که روی آن نوشته، تست. پایه شماره شش که زمین است و هفت و هشت هم صفر ولت هستند.

یک شرح مختصر از کل اقدامات و اندازه گیری ها تا این لحظه:
شرح ایراد: تلویزیون روشن بوده و بعد از زیاد کردن پتانسیومتر اسکرین جهت نور بیشتر، بعد از حدود نیم ساعت یک بوی سوختگی خفیفی میدهد و خاموش میشود، دفعه بعد که روشن کردم بعد از سی ثانیه خاموش شد و در نهایت دفعات دیگر تصویر نداد.

شرح اقدامات انجام شده:
1- وقتی تلویزیون را روشن میکنم، ابتدا یک صدای فس مانندی بلند میشود و بعد صدای طبیعی تلویزیون روشن (کمی خفیف تر از حالت عادی بصورت یکنواخت بگوش میرسد) و فیلمان هر سه لامپ روشن میشود، صدا داریم ولی نور نداریم.
2- قسمت تغذیه و ایسی های stk همگی کنترل و قطعات مشکوک تعویض شدند. ترانزیستور اوت پوت هایولتاژ را هم روی دستگاه دیگر تست کردم و کاملا سالم بود.
3- وقتی ترانزیستور اوت پوت را خارج میکنم، ولتاژ روی پایه کلکتور 128 ولت است و بیس هم صفر. وقتی هم ترانزیستور روی مدار است با نزدیک کردن پایه اهم متر به کلکتور، در فاصله یک میلیمتری شروع به جرقه خفیفی به سمت نوک اهم متر میکند. در این حالت انگار گاهی میخواهد استارت بزند و روشن شود. ولتاژ بیس در این حالت هم صفر است.
4- های ولتاژ نداریم یعنی وقتی کابل های ولتاژ را به شاسی نزدیک میکنم هیچ اتفاقی نمی افتد و انگار کاملا خاموش است.
5-چراغ پاور و تعویض کانال ها و گرم شدن هیت سینک ها همگی طبیعی هستند.

منتظر پاسخ و راهنمایی اساتید گرامی هستم. پیشاپیش بخاطر طولانی نویسی عذر خواهی میکنم، دوست دارم مطلب جنبه آموزشی هم برای سایر دوستان در آینده داشته باشد. ممنون ...

شهریار
21st February 2014, 11:21
دوست عزیز سلام
علت اینکه گفتم ولتاژهای خروجی ترانس را بگیرید بخاطر این بود که حدس من این بود که اصلا های ولتاژ راه اندازی نمی شود که ظاهرا هم همینطور است
برای رفع این عیب شما بایستی برای اطمینان ترازیستور اوت پوت را تعویض کنید
اگر ایراد پابرجا بود مسیر درایور و راه انداز را بررسی کنید
مروری نیز بر ولتاژ درایور داشته باشید
ولتاژ رگلاتورها و دیگر خروجی های تغذیه نیز بررسی شود

sitegostar
21st February 2014, 13:43
دوست عزیز سلام
علت اینکه گفتم ولتاژهای خروجی ترانس را بگیرید بخاطر این بود که حدس من این بود که اصلا های ولتاژ راه اندازی نمی شود که ظاهرا هم همینطور است

سلام دوست گرامی. بله کاملا حق با شماست و هایولتاژ راه اندازی نمیشود، ترانزیستور اوت پوت رو تعویض کردم ولی تغییری نکرد.
ولتاژهای تغذیه را قبلا بررسی کرده بودم و ظاهرا مشکلی نداشت. قسمت درایور را با توجه به اینکه کمی متفاوت است با تلویزیون معمولی نتوانستم دقیق پیدا کنم ولی از قسمتهایی که اندازه گیری کردم عکس گرفتم.

چند عکس از کل برد و همچنین قسمت هایولتاژ با توضیحات و شماره گزاری گرفتم که ضمیمه میکنم.
عکس شماره یک: نمایی از کل برد اصلی
عکس شماره دو:
1- اگر اشتباه نکنم چوک درایور این باید باشد که ولتاژ پایه های آن حدود 2 تا 4 ولت است.
2- در این قسمت که به خروجی کلکتور ترانزیستور وصل است، از فاصله یک میلیمتری به نوک اهمتر جرقه جاری میشود.
3- ولتاژ دیود در حدود 197 ولت است
4- ولتاژ دو خازن مذکور در حدود 198 ولت است.
5- سوکت تست هایولتاژ است که همه پایه های صفر هستند.

عکس شماره سه هم پایه های های ولتاژ را از پشت نشان میدهد که فقط پایه شماره 10 در حدود 135 ولت نسبت به شاسی اش، برق دارد.

8129481295 81293

ARIYA
21st February 2014, 17:09
درود
نقشه مجزایی برای این مدل پیدا نکردم اما نقشه شاسی را برای شما
در تاپیک زیر قرار دادم . امیدوارم مفید باشد
در مورد ایراد هم ابتدا از درست بودن خروجی پاور اطمینان پیدا کنید سپس مسیر خروجی
و مصرف کننده های ولتاژ ترانس هایولتاژ و درایور را بررسی بفرمائید

نقشه و سرویس مانوئل پروجکشن فیلیپس با شاسی DPTV325-AA (http://kiansat.kim/showthread.php?t=78703&p=382489#post382489)

sitegostar
23rd February 2014, 19:30
دوست عزیز سلام

با سلام و تشکر مجدد.
ترانزیستور اوت پوت را تعویض کردم و فایده ای نداشت.
از روی نقشه ولتاژ روی پایه کلکتور 148 ولت درج شده ولی ولتاژ فعلی 128 ولت است، آیا این مورد میتواند باعث راه نیفتادن های ولتاژ شود؟؟؟
ولتاژ های تغذیه هم همگی درست هستند. یعنی دو خازن 400 ولتی حدود 303 ولت برق دارند.

شهریار
23rd February 2014, 20:59
دوست عزیز سلام
ولتاژ ترانزیستور را دقیقا نمی دانم چونکه این مدل را بیاد ندارم
اما فکر می کنم همان 128 ولت کفایت می کند

sitegostar
23rd February 2014, 22:49
دوست عزیز سلام
ولتاژ ترانزیستور را دقیقا نمی دانم چونکه این مدل را بیاد ندارم
اما فکر می کنم همان 128 ولت کفایت می کند

شاسی و نقشه دقیقا DPTV325-AA (http://kiansat.kim/showthread.php?t=78703&p=382489#post382489) میباشد که جناب آریای عزیز لطف فرمودند. خیلی عجیبه ... تا بحال برای هیچ دستگاهی اینقدر وقت صرف نکردم. هر قطعه ای که میشد رو تست کردم ولی بی فایده ست...

شهریار
24th February 2014, 10:52
دوست عزیز سلام
طبق این گفته شما

وقتی هم ترانزیستور روی مدار است با نزدیک کردن پایه اهم متر به کلکتور، در فاصله یک میلیمتری شروع به جرقه خفیفی به سمت نوک اهم متر میکند. در این حالت انگار گاهی میخواهد استارت بزند و روشن شود. ولتاژ بیس در این حالت هم صفر است

پس بنابراین های ولتاژ دارید چرا که این جرقه ها،جرقه های های ولتاژ است
در ضمن روی بیس ولتاژی نباید داشته باشید این طبیعی هست
بنظر من برای اطمینان هم شده بایستی یک برد اسکرین روی دستگاه آزمایش کنید
مروری نیز بر ولتاژ ورودی داشته باشید که اعلام کردید در نقشه 148 ولت زده

sitegostar
24th February 2014, 14:45
دوست عزیز سلام
طبق این گفته شما

وقتی هم ترانزیستور روی مدار است با نزدیک کردن پایه اهم متر به کلکتور، در فاصله یک میلیمتری شروع به جرقه خفیفی به سمت نوک اهم متر میکند. در این حالت انگار گاهی میخواهد استارت بزند و روشن شود. ولتاژ بیس در این حالت هم صفر است

پس بنابراین های ولتاژ دارید چرا که این جرقه ها،جرقه های های ولتاژ است
در ضمن روی بیس ولتاژی نباید داشته باشید این طبیعی هست
بنظر من برای اطمینان هم شده بایستی یک برد اسکرین روی دستگاه آزمایش کنید
مروری نیز بر ولتاژ ورودی داشته باشید که اعلام کردید در نقشه 148 ولت زده

بله کاملا حق باشماست. البته در کابل های های ولتاژ که به بدنه لامپ های تصویر میرن هیچ جریانی نداریم. ولی اینکه هایولتاژ بصورت ضعیف کار میکند درست است چون سیم پیچ فن هم که بصورت دستی دور هایولتاژ پیچیده شده, 4.5 ولتی برق دارد. یعنی هسته کمی فعال است.
زمانیکه روشن میکنم در لحظه اول یک صدای فس مانندی که انگار جریان میکشد بگوش میرسد.
ولتاژ ورودی هم بله باید 148 باشد که نهایتا 128 تا 130 است.
یعنی ممکنه هر سه برد اسکرین همزمان خراب شده باشند؟

شهریار
24th February 2014, 16:33
دوست عزیز سلام
هر سه اسکرین را جدا کردید و تست کردید؟
اگر هر سه خط مشکل داشته باشند
این عیب می تواند مربوط به ترانس و خط abl یا موارد دیگر باشد که بایستی بررسی شوند

sitegostar
24th February 2014, 18:14
دوست عزیز سلام
هر سه اسکرین را جدا کردید و تست کردید؟
اگر هر سه خط مشکل داشته باشند
این عیب می تواند مربوط به ترانس و خط abl یا موارد دیگر باشد که بایستی بررسی شوند

بله هر سه اسکرین را جدا کردم و از نظر لحیم سردی و ... بررسی کردم و همه سالم بودند و تک تک هم روی برد تست کردم و هیچ تفاوتی نداشت. ضمنا های ولتاژ خیلی ضعیفی هم روی اسکرین داشتیم که قبلا متوجه نشده بودم.

منظورتون از ترانس، ترانس های ولتاژ است؟
چیزی که مشخص است، های ولتاژ باید به حدی باشد که از فاصله حدود یک سانتی متری، جرقه ایجاد کند ولی الان بسیار ضعیف است و از فاصله یک میلیمتری هم به زور جرقه میزند.

ARIYA
24th February 2014, 20:51
درود
دوست عزیز ترانزیستور اوت پوت را بدون تست تعویض کنید و مسیر مصرف کننده ها را چک کنید

sitegostar
26th February 2014, 23:00
درود
دوست عزیز ترانزیستور اوت پوت را بدون تست تعویض کنید و مسیر مصرف کننده ها را چک کنید

سلام. ممنونم . ترانزیستور اوت پوت را همان ابتدا تعویض کردم و فایده ای ندشت. غیر از پایه 10 هایولتاژ که 131 ولت داریم سایر پایه ها صفر هستند و در خود کابل های اصلی های ولتاژ که به پستانک سه لامپ رفته اند هیچ جریانی نداریم اما در پایه کلکتور ترانزیستور، هایولتاژ داریم که با فاصله دادن سه کابل رنگی متصل به سیم پیچ یوک ، جرقه جاری میشود. موسفت k2232 کنار ترانزیستور اوت پوت هم هیچ ولتاژی ندارد و سرد است اما خودش سالم است. در حالیکه پایه درین باید 45 ولت داشته باشد.

sitegostar
7th March 2014, 21:07
ممنون از همه دوستان. یکی از مقاومت های یک اهم فیوزی سوخته بود و هم چنین در قسمت درایور های ولتاژ، یک دیود زنر مینیاتوری شکسته بود.
دستگاه روشن شد ولی بعداز حدود 30 ثانیه به استند بای میره و 9 بار چراغ پاور روشن و خاموش میشه و بعد از اینکه از برق کاملا بکشیم و خازن ها تخلیه شوند، دوباره روشن میشه و بعد از 30 ثانیه به استند بای میره.

در نقشه کد ارورش رو نوشته: 9
و خود ارور رو هم نوشته: Bocma IC 8V failure
در نهایت آیسی: mc440603ap رو هم تعویض کردم ولی باز هم همون مشکل رو داره.

شهریار
8th March 2014, 16:24
دوست عزیز سلام
لوکیشن قطعات را جهت اطلاع دوستان اعلام کنید
مورد دیگر اینکه زمانیکه روشن می شود صدا و تصویر سالم هست؟