PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت درایوربرای موتورهایdc

MAHMOUD1357
21st February 2014, 12:43
سلام اساتید گرامی :من میخام یه برد درست کنم ک بتونم موتورdcیک امپررو کنترل کنم ب این صورت ک با یک ولوم کنترل بشه وهرچقدر ولوم روبچرخونیم موتورهم همونقدر بچرخه اگه کسی نقشه وشماتیک این درایوررو داره لطفا راهنمایی کنید

Arash_323
21st February 2014, 13:09
سلام
بفرمایید این دوتا مدار دیمر بسیار دقیق واسه کنترل موتور:
اونکه ماسفت IRF520 داره تا حداکثر 11 آمپر کنترل میکنه و اونی که Buz11 داره تا حداکثر 30 آمپر
واسه یکی دو آمپر نیازی به هیتسینک هم نداره

MAHMOUD1357
21st February 2014, 16:28
نه استاد منظورمن دیمرنیست منظورم مداری است ک مثلا اگه ولوم رو نیم دور بچرخونیم موتورهم دقیقا همان نیم دور بچرخد و سر جاش وایسته نه اینکه دوررو کم یا زیاد کنه واگه ولوم رو برگردونیم موتورهم سرجاش برگرده

M.Salehi
21st February 2014, 16:33
نه استاد منظورمن دیمرنیست منظورم مداری است ک مثلا اگه ولوم رو نیم دور بچرخونیم موتورهم دقیقا همان نیم دور بچرخد و سر جاش وایسته نه اینکه دوررو کم یا زیاد کنه واگه ولوم رو برگردونیم موتورهم سرجاش برگرده

سلام اقا محمود

این مدار که شما می فرمایید برای موتورهای معمولی dc غیرممکن بنظر میرسه
ولی اگه موتور پله ای باشه میشه با میکروکنترلر تنظیم کرد که اون تعداد دور که جلو رفته به عقب برگرده

تو موتور معمولی نمیشه این دقت عمل رو ایجاد کرد

موفق باشید

MAHMOUD1357
21st February 2014, 18:18
نه عزیز غیرممکن ک نیست چون مشابه این رو من دارم ولی درسایز کوچک وبا چند تا طراح هم صحبت کردم شدنی ک هست ولی اگه طراح بسازه هزینه بره ولی اگه نقشه یا شماتیک باشه خودم درستش میکنم

Arash_323
21st February 2014, 18:30
استپر موتور یا موتور پله ای همونجور که از اسمش معلومه پله پله عمل میکنه و کنترلش دست ما هست که تعیین کنیم چند پله حرکت کنه یا با سرعت چقدر بچرخه اما موتور دی سی میشه سرعتش رو تا حدی کنترل کرد اما حرکت پله ای رو نمیشه روش پیاده کرد مگر از گیربکس استفاده کنید مثلا گیربکس 180 به 1 یعنی اگه شفت ورودی 180 دور بزنه شفت خروجی یک دور میزنه که اونم به دقت استپر موتور نمیشه
مدار مورد نظر شما رو به نظرم با ولوم نمیشه ساخت یا باید از کلید چرخشی استفاده بشه (مثل کلید وسط موس که میچرخه) یا از دوتا کلید مجزا برای حرکت چپگرد و راستگرد یا از کلید کلنگی ریستی (که درحالت عادی وسط قرار داره و قطع هس و با حرکت دسته به چپ یا راست اتصال برقرار میشه)
با موتور دی سی و گیربکس و دوتا میکرو سوییچ یا یه کلید کلنگی ریستی و بدون هیچ قطعه خاصی میشه همچین مداری رو ساخت اما دقت زیادی نداره